ДЕПРЕСІЯ: ВХІД І ВИХІД. Шукаємо сенси, відчуваємо, розуміємо

Фото блог

«Мені не краще, і не гірше. Мені – ніяк». Еріх Марія Ремарк, «Тріумфальна арка»

ДІАГНОЗ ДЕПРЕСІЯ = ДУХ ЧАСУ

Завжди дивує, як найбільш поширені психічні розлади сучасності чітко відображають культурно-психологічні особливості епохи, у якій вони існують. Так, цим ми хочемо сказати, що психічні розлади, у тому числі депресивні стани – це є своєрідне дзеркало, яке відображає те, що відбувається в суспільстві у конкретному зрізі часу.

Взяти хоча б епоху всім відомого Фрейда. У той час істерія була одним із найбільш поширених психічних розладів у суспільстві. Чому? Тому що тема сексуальності була у ті часи під максимальним табу, і захисні механізми особистості, такі як "витіснення" і "сексуалізація", полягли в основу істероїдного психотипу особистості. Зараз психологи знають, що істероїди схильні витісняти з свідомості "неприйнятні" думки і бажання, в основному сексуального характеру, що й виливається у різноманітні істеричні стани. Це було спробою компенсувати і збалансувати європейську культуру того часу. Психоаналіз в цілому був побудований на психосексуальній теорії розвитку людства, не беручі до уваги інші сектори психологічної складової особистості.

Та згадуючи Фрейда, справедливості заради зазначимо, що деякі сучасні фахівці пов'язують депресію з ранніми стадіями психо-сексуального розвитку особистості. А точніше, з періодом, коли дитина вперше відривається від материнської груді. Якщо мати була поруч і забезпечила «хороші груди», давши немовляті все базове і необхідне у перший період свого життя - тепло, їжу, ніжність, а також постійне присутність, то дитина відчуває себе єдністю з матір'ю. У такому стані він відчуває безпеку та любов, цей стан передається і на подальший розвиток життя. А є й прямопротилежний стан, коли перший стрес при відриві від груді накладає слід на всі подальші аспекти життя.

Ще раніше, у 1830-х, у Північній Америці був поширений діагноз "компульсивної втечі". І як вважаєте, хто отримував цей діагноз? Вірите або ні, – раби! Тоді вважалося, що бажання втекти – це психічний розлад. Бажання раба втекти і звільнитися вважалося патологією... Розумієте?

У нашу ж епоху, коли людина буквально немає права і часу на зупинку, паузу, перерву, справжній відпочинок, – пригнічений настрій і хронічний смуток стають патологічними станами. У таких умовах вигорання стає настільки поширеним і серйозним явищем у суспільстві, що минулого року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала синдром емоційного вигорання на роботі як хворобу.

Тому доводиться визнати, що ми живемо у маніакальну епоху, де потрібно все завжди встигати і можна отримати буквально все. Ми відчуваємо ілюзорний досвід, що все можливо, і відкидаємо все, що стосується паузи, зупинки або обмежень.

Наша епоха - це епоха «успішного успіху». А поширеність депресії і її складових - це відповідь на цей культурний виклик, на цей тренд нашого часу.

ДЕПРЕСІЯ: ВСТУП І ВІДСТУП

Депресія є одним з найпоширеніших викликів у практиці психотерапевта. У класичній психології депресивні стани описуються як втрата життєвої перспективи, коли теперішнє починає здаватися непосильно важким або позбавленим усілякого сенсу. А база тут в тому, що повноцінне життя завжди опирається на плани, надії, мрії про майбутнє. Стан же, коли людина позбавляється цих базових перспектив – є дуже загрозливим станом, який у 90% випадків потребує кваліфікованого втручання.

Депресивний розлад характеризується тривалими і дуже тривалими періодами пригніченого настрою або втрати інтересу до звичних справ, задоволення від них.

У світі психотерапії однією з ключових цілей при лікуванні депресій є перетворення внутрішніх конфліктів людини на проблеми міжособистісного характеру. Коли мова йде про депресивні стани, фокус ставиться на відновленні і відтворенні здорового, адекватного "Я", здатного до правильного тлумачення реальності.

Саме тому у цьому матеріалі ми зовсім не прагнемо прикрашати або романтизувати депресію. І навпаки, вважаємо депресивні стани, їх інтенсивність та структуризацію чи не головним викликом ментального здоров’я сучасників. Наша постійна мета як у роботі, так і у цьому матеріалі – якнайкраще зрозуміти сутність депресії через призму психоаналітичної практики.

Однією з характерних рис депресії, з якої варто починати будь-яку розмову про депресію як таку, є її відмінність від звичних, природних коливань настрою, що відбуваються у повсякденному житті кожної людини. Депресивний стан, на відміну від коливань настрою, може негативно впливати на всі аспекти життя людини, включаючи стосунки з родиною, друзями та навколишніми, успіхи на роботі, у навчанні, у особистих стосунках.

Депресія може виникнути у будь-якої людини, однак люди, що пережили психо-травматичні події, втрати, тяжкі розлучення або інші стресові ситуації, більш схильні до її розвитку.

ЩО ТАКЕ ДЕПРЕСІЯ ПРОСТИМИ СЛОВАМИ?

Депресія - це реакція на втрату надії на досягнення того, про що мріяли, до чого прагнули, або до того, на чому формувалася раніше система цінностей людини. Депресія – це втрата об’єкту. Тому депресія – це про почуття і емоції, поставлені на паузу. Головне, щоб ця пауза не затяглася.

Ефективність антидепресантів вивчається на бідних мишах. Їх поміщають у сосуд з водою, з якого тваринкам неможливо вибратися самостійно. Через час їх активні спроби вийти з сосуду змінюються «станом відчаю», і вони майже припиняють рухатися. Цей стан і називається депресивно-подібною поведінкою тварини. Потім їм вводять досліджуваний препарат і оцінюють збільшення їх рухової, а отже і мозкової, активності. Це вважається показником антидепресивного ефекту.

На підставі таких експериментів вчені демонструють, як миші втрачають усіляку надію вибратися з пастки, не знаючі, що порятунок - поруч, так і люди втрачають надію вибратися зі своїх життєвих негараздів. Це, на думку вчених, і є депресії.

Та наші психотерапевти добре знають, що справжні причини депресивних станів сучасної людини криються куди глибше, ніж просто на рівні інстинкту самозбереження.

ВІДРІЗНЯЄМО ПОГАНИЙ НАСТРІЙ ВІД ДЕПРЕСІЇ

Іноді уява про депресію як про стан глибокого суму аж ніяк не відповідає реальності, і це слід розуміти при її первинному виявленні/не виявленні. Іншими словами, дуже важливо розрізняти звичайний поганий настрій і справжній депресивний стан, щоб бути готовими надати підтримку або звернутися за допомогою до психотерапевта вчасно. Нижче наведено деякі відмінності, сформульовані на основі аналізу психологічної літератури, консультацій з психотерапевтами та особистого досвіду наших фахівців:

 1. Інтенсивність та тривалість: Поганий настрій зазвичай є тимчасовим і може змінюватися протягом дня або тижня. У той час як депресія характеризується тривалим періодом низького настрою, який може тривати кілька тижнів, місяців, років і навіть десятьоліть.
 2. Функціонування: Люди з поганим настроєм зазвичай все ж можуть виконувати свої обов'язки і насолоджуватися певними аспектами життя. У разі депресії, навіть прості щоденні завдання можуть здатися непереборними, а потішення або задоволення від життя можуть бути відсутні взагалі.
 3. Фізичні симптоми: Депресія часто супроводжується фізичними проявами, такими як безсоння, або навпаки надмірна сонливість; втрата апетиту, втома або болісні відчуття, які можуть не бути пов'язані з якою-небудь конкретною хворобою.
 4. Соціальна ізоляція: Люди з депресією часто віддаляються від своїх близьких і друзів, стороняться свого звичного кола спілкування, відчуваючи себе ізольованими та непорозумілими. Це відрізняється від тимчасового загостренні на собі та своїх емоціях, яке може відбуватися у випадку поганого настрою.
 5. Втрата інтересу: Під час депресії у людини може зникнути інтерес до тих речей, які зазвичай приносили радість або задоволення, включаючи роботу, захоплення, хобі або навіть спілкування з близькими.

Цей список не є вичерпним, але він може допомогти краще зрозуміти відмінність між тимчасово поганим настроєм та справжньою депресією. Важливо пам'ятати, що лише кваліфікований психотерапевт або психіатр може поставити діагноз та запропонувати відповідне лікування депресії.

Розглянемо основні відмінності поганого настрою (суму) від депресивних станів:

Сум - це складний емоційний стан, який має свої відтінки, інтенсивність та глибину. Ми можемо відчувати, що "наповнюємося сумом" і навіть знаходити якусь задоволеність в можливості зануритися в ці емоції, і, що називається, перейнятися цими переживаннями.

Депресія пов'язана з відчуттям порожнечі, сірості та відсутності життєвості. Це стан спустошення, коли все навколо здається не справжнім, ілюзорним, мертвим і позбавленим сенсу. Життя стає позбавлене смаку та запаху. У такий момент задоволення і радості від життя повністю відсутні, і це вже пряма вказівка на небезпечний депресивний стан.

Сум завжди має зв'язок з чимось цінним для нас, з нашими бажаннями. Він відображає наше прагнення до того, що ми втратили або чого нам не вистачає. У сумі присутнє бажання повернути втрачене або недосяжне, що стає свого роду імпульсом для подальших дій.

У депресії, навпаки, відсутнє будь-яке бажання. Людина відчуває відсутність бажання робити що-небудь, і немає ніякої цінності в чомусь. Все здається безглуздим і позбавленим сенсу.

Сум часто підбадьорює нас шукати підтримку та близькість інших людей. Ми хочемо поділитися своїми переживаннями, поговорити або просто бути в компанії когось іншого. Це почуття спільності допомагає нам відчувати себе менш самотніми у наших емоційних переживаннях.

У депресії людина відчуває себе відокремленою навіть від найближчих людей. Спілкування здається складним і нецікавим, і часто не вдається знайти розуміння та підтримки у навколишніх. Це підсилює відчуття відчуженості та непорозуміння.

Від суму можна знайти "протиотруту" - поплакати, послухати музику, поспілкуватися з кимось. Такі дії можуть допомогти впоратися з поганим настроєм і почувати себе краще.

При депресії такі прості методи не працюють. Людина не відчуває бажання займатися чимось, і навіть якщо робить щось з переліченого вище, це не приносить полегшення.

Сум може впливати на фізичний стан, але не настільки, щоб серйозно порушити звичні життєві ритми. Наприклад, людина, яка відчуває сум, не припиняє дбати про себе, як це може траплятися у разі депресії.

Депресія може призвести до безсоння, надмірної втоми, втрати апетиту або, навпаки, його збільшення. Ці фізичні симптоми можуть значно ускладнити повсякденні справи та погіршити якість життя.

У сумі ми можемо ображатися на інших і покладати вину на них за наші проблеми. Однак у цьому стані ми не спрямовуємо агресію проти самих себе.

При депресивних розладах людина часто у всьому звинувачує тільки саму себе. І це як замкнуте коло не дає вийти з цього самопригнічення. Почуття провини та сорому за сам факт свого існування призводять до відчуття безвихідності і відчаю. Людина в стані депресії частіше прокидається втомленою та без енергії, у той час як у суму може бути більш змінюваний характер, переходячи від радості до суму і назад протягом дня.

Отже, депресія охоплює більш глибокі та складні емоційні аспекти, ніж просто поганий настрій.

Однією з основних відмінностей між сумом і депресією є прозорість причини. У суму частіше є конкретний привід, у той час як у депресії причина може бути неочевидною або навіть відсутньою зовсім, що ускладнює діагностику навіть для фахівців. Саме тому діагностика депресивних станів є висококваліфікованою галуззю.

Ще одна важлива характеристика різниці між цими станами - це спосіб прояву. Сум зазвичай відображається в зовнішніх проявах, таких як сумний вираз обличчя, у той час як депресія може бути прихована за маскою веселощів. Це може призвести до ситуації, коли людина в депресії здається оточуючим щасливою або звичайною, у той час як всередині він відчуває відокремленість, сором і відчай.

Тривалість також грає важливу роль у відмінності між цими станами. Сум зазвичай не може тривати протягом тривалого часу без перерв, у той час як депресія може тривати тижнями, місяцями, роками, що і є одним із діагностичних критеріїв для визначення цього стану.

ЖІНКИ ДЕПРИСУЮТЬ БІЛЬШЕ ЧОЛОВІКІВ?

Статистика показує, що приблизно 3,8% населення, включаючи 5% дорослих (4% чоловіків і 6% жінок), а також 5,7% людей у віці старше 60 років, мають депресію. Всього у світі від депресії страждають близько 280 мільйонів людей. Переважання депресії серед жінок становить приблизно 50% порівняно з чоловіками. Більш ніж 10% вагітних жінок і тих, хто щойно народив, також зіткнулися з цим розладом. Щороку понад 700 000 людей покладають край своєму життю самогубством. Самогубства посідають четверте місце серед причин смертності в віковій групі 15–29 років.

ДОПОМОГА ПРИ ДЕПРЕСІЇ

Незважаючи на наявні ефективні методи лікування депресії, понад 75% населення у країнах з низьким і середнім рівнем доходу не отримують необхідної допомоги. Причини цього включають недостатнє фінансування психічного здоров'я, нестачу кваліфікованих медичних працівників та соціальну стигматизацію людей із психічними розладами. Все це призводить і до незадовільного загального здоров’я нації. Але психотерапевти України, викладаючи інформацію про свою діяльність на нашому порталі, роблять вагомий внесок у популяризацію вирішення проблеми ментального здоров’я нації.

СИМПТОМИ ТА ФОРМИ ДЕПРЕСІЇ

Під час депресивного епізоду людина відчуває пригнічений настрій (печаль, роздратованість, відчуття порожнечі) та втрачає інтерес до повсякденних справ.

Однією з відмітних рис депресії є те, що ці симптоми щоденні, які відбуваються протягом не менше ніж два тижні, на відміну від звичайних коливань настрою.

Крім того, симптоми депресії можуть включати:

 • зниження концентрації;
 • відчуття вини або низьку самооцінку;
 • відсутність віри в майбутнє;
 • думки про смерть або самогубство;
 • порушення сну;
 • зміни в апетиті або масі тіла;
 •  надмірну втомленість або втрату сил.

Залежно від кількості та важкості симптомів, а також їх впливу на повсякденне життя, виділяють легкі, помірні та важкі форми депресивних епізодів.

РІЗНОВИДИ ДЕПРЕСІЇ

Депресія, як психічний стан, має різноманітні вияви та форми прояву. І хоча у сучасній психології існують різні класифікації типів та підтипів цього стану, зараз ми зупинимося на двох видах, які виділяє Франчесетті.

Першим з них є реактивна депресія - реакція на потрясіння або втрату. Це може бути втрата значущої особи, втрата свободи, роботи, житла, місця навчання тощо. У таких ситуаціях соціальна підтримка при депресії відіграє важливу роль у процесі зцілення. Однак, якщо часу для подолання горя від втрати недостатньо, а також є тиск родичів, близьких, колег, суспільства, то таке переживання може перетворитися на тягар, який ніколи не зникає.

Другий тип, відзначений Франчесетті, - це меланхолічна депресія (ендогенна) - депресія, для якої важко встановити першопричину. Вона представляє собою екстремальну форму депресивного досвіду і характеризується відсутністю будь-якого інтересу до будь чого.

Цей стан може бути подібним до ворожої пастки, в яку ми повільно потрапляємо, і потім вона схоплює нас. Інстинктивно ми хочемо вибратися з цієї безодні, так само, як ми хочемо допомогти нашим близьким. Однак деякі некваліфіковані спроби допомогти можуть призвести до погіршення депресії.

Тому важливо розуміти, що депресія - це складний індивідуальний процес, який вимагає індивідуального підходу у лікуванні та підтримці.

ДЕПРЕСІЯ: РОЗУМІННЯ ТА ПОДОЛАННЯ

Чи є сенс у депресії? Питання не менш важливе, ніж саме визнання депресії серйозною проблемою сучасності. У світі, переповненому непередбачуваними подіями та викликами, неминучі періоди, коли ми відчуваємо себе втратившими всяку надію на зміни. У такі періоди безсилля перед викликами життя стає хронічним недоліком. Ці моменти, що характеризуються втратою іскри рухатися вперед, можуть стати входом у депресію, хвилею, яка затягує у стан, де час нарешті сповільнюється, а от відстань між нами та нашими надіями і бажаннями лише збільшується.

Кожна людина переживає депресію по-різному, але її основне ядро залишається схожим: це почуття втрати зв'язку з оточуючим світом, з іншими людьми та з самим собою. В основі будь якої форми депресії лежить емоційна порожнеча, яка немов поглинає все, що коли-небудь приносило радість, задоволення, позитив.

Як вже було зазначено, одним з ключових аспектів депресивного досвіду є втрата надії на можливість встановити зв'язок з іншими людьми. Це почуття, що ніхто не розуміє, ніхто не допоможе, і немає сенсу навіть намагатися щось робити. Цей аспект непогано ілюструється експериментом "Still Face", у якому діти, позбавлені реакції з боку батьків, поступово втрачають відчуття свого існування та зв'язку з навколишнім середовищем.

При депресії ж людина не лише відчуває втрату зв'язку з іншими, але й втрату зв’язку з самим собою. У цьому стані саме існування стає важким тягарем, який людина відмовляється далі «тягнути». І навіть найпростіші дії, такі як встати з ліжка, щоб сходити в магазин, щоб приготувати їжу, щоб задовольнити своє базове бажання, здаються непосильними завданнями. Таким чином депресія перетворює звичайні дії в справжні випробування сили волі.

При цьому, депресія дійсно може розглядатися як захисний механізм, що дозволяє організму відновити енергію та пережити складні періоди. У цьому розумінні вона подібна до летаргічного сну тварин, які входять у сплячку, щоб перечекати неблагоприятні умови з найменшим ризиком для себе.

Важливо пам'ятати, що депресія не може тривати вічно! Хоча у певні періоди вона може здатися безкінечною і безвихідною, тим не менш вона має початок і кінець. Лікування депресії може включати в себе медикаментозну терапію, терапію розмовою та зміну образу життя. Важливо звернутися за допомогою до психотерапевта, знайти кваліфіковану підтримку, не залишаючись один на один з цим станом.

Отже, хоча депресія представляє собою складне та багатогранне явище, розуміння її основ і механізмів може допомогти подолати її вплив. Надія на краще може оживитися, коли ми усвідомлюємо, що ми не самотні у своєму досвіді, і що є конкретні шляхи до зцілення та відновлення зв'язку зі світом та з собою. Хочеш дізнатися про такі методи та шляхи у подробицях? Звертайтесь вже зараз до наших фахівців!

МЕДИЧНИЙ ПОГЛАД НА ДЕПРЕСІЮ

За даними ВОЗ, депресія є головною причиною поганого самопочуття та навіть основною причиною інвалідності у світі!

А все тому, що з точки зору медицини депресія – це психічний розлад, описаний у Міжнародній класифікації хвороб 10-го перегляду (МКБ-10) з різними формами, такими як біполярний розлад, депресивний епізод, рекурентний депресивний розлад, дистимія та розлад настрою в зв'язку з органічними причинами.

До основних симптомів депресії відносяться пригнічений настрій, ангедонія (втрата інтересу або задоволення від раніше приємних занять) та ярко виражена втомленість. Діагноз депресія встановлюється за наявність як мінімум двох вищезазначених симптомів і тривалості страждань не менше двох тижнів.

Для психотерапевта важливо розрізняти уніполярні та біполярні форми депресії та розуміти їх характеристики, оскільки це впливає на вибір підходів до лікування. Наші психотерапевти є кращими українськими і міжнародними фахівцями у своїх галузях, тому звертаючись до них, ви 100% звертаєтесь до дипломованих терапевтів і експертів.

ЕФЕКТИВНІ І НЕ ДУЖЕ ПІДХОДИ ПРИ ПОДОЛАННІ ДЕПРЕСІЇ: НОВИЙ ПОГЛЯД

Насправді, існує безліч стратегій, які люди використовують для боротьби з депресією: традиційні і авторські, дієві і не дуже, корисні і навіть небезпечні. Але замість того щоб тут поглиблюватися в цей темний водоворіт психологічних термінів, пропонуємо ознайомитися і з деякими альтернативними підходами, які можуть допомогти уникнути занурення у депресію, але й можуть і нашкодити.

Пошук балансу: уникнення крайнощів

Маніакальний підхід, що характеризується зайвим позитивом і гіперактивністю, може здаватися дієвим від депресії. Однак, як показує практика, це лише тимчасове закляття, за яким приховується приховані біль і самотність. Часто за маскою безтурботного веселощів приховується внутрішня печаль, яку людина намагається приховати навіть від себе.

Прийняття реальності

На шляху звільнення від депресії важливо НЕ зосереджуватись виключно на своїх досягненнях і успіхах, адже таким чином ми впадаємо у так званий нарцисизм і ризикуємо відправитися в ілюзорний світ, далекий від реальності. Прийняття ж своїх обмежень і прийняття болю втрати є першими кроками до визволення від цього ув'язненого нашого власного его.

Пошук підтримки: вихід через зв'язок

Депресивні і навіть шизоїдні реакції, в яких людина віддаляється від зовнішнього світу, можуть здатися порятунком від болю, проте насправді це знов лише тимчасове прикриття. Справжній же вихід із депресивної ями починається тоді, коли ми здобуваємо сміливість відкритися перед іншими людьми і поділитися своїми почуттями з кимось, хто може зрозуміти і підтримати нас. Про це ми не втомимося вам нагадувати!

Використання злості як захисту

Злість часто використовується як захисний механізм від депресії і каталізатор для якихось дій. Проте постійне перебування в стані гніву не вирішує проблему, а лише створює нові конфлікти. Розуміння і прийняття своїх емоцій важливі для знаходження більш конструктивних способів боротьби з депресією. Психологи у такому випадку кажуть «працюйте зі своїми емоціями, зі своїми відчуттями».

Шлях до трансформації

Використання антидепресантів та психотерапії може бути підтримуючим механізмом на шляху викарабкування з депресивної ями, але не є стратегічним вирішенням проблеми депресії. Справжнє зцілення починається тоді, коли ми знаходимо сили визнати свій внутрішній біль і поділитися ним з іншими. Тільки в цьому процесі ми можемо знайти справжню трансформацію і знайти шлях до психічного благополуччя.

ПСИХОТЕРАПІЯ ТА РОЛЬ ПСИХОТЕРАПЕВТІВ ПРИ ЛІКУВАННІ ДЕПРЕСІЙ

У рамках різних психотерапевтичних шкіл психотерапія визначається як система лікувального впливу на хворого через психічну сферу. В національній же медичній практиці психотерапевтом зазвичай є лікар-психіатр, хоча критерії його професійної підготовки не завжди чітко встановлені.

Окрім лікарів-психотерапевтів, психолог при депресії також може надавати психологічну допомогу, претендуючи на більш глибоке втручання в психіку. Деякі стверджують, що психотерапія не змінює основні структури особистості, а допомагає клієнтам бути більш гнучкими в реалізації себе та задоволенні своїх потреб, тоді як робота зі структурою особистості залишається областю психологічної корекції, якою займаються наші фахівці.

Отже, існує багато точок зору на психотерапію та роль психотерапевтів, і важливо враховувати різноманітність підходів і методів лікування при роботі з пацієнтами. Практикуючи фахівці нашого порталу постійно збільшують свій досвід та вдосконалюють свої професійні навички, щоб мати змогу допомогти своїм клієнтам: ефективно, своєчасно, збалансовано.

ШЛЯХ ДО ЗМІН АБО БОРОТЬБА ЗА КЛІЄНТА?

Клієнт, який звертається до терапевта, часто приходить із внутрішнім конфліктом: «Я хочу змін» і водночас «Я боюся змін». Ця внутрішня боротьба нерідко екстерналізується у відносинах між клієнтом та терапевтом. І коли психотерапевт бере на себе активну частину клієнта і починає їй допомагати, клієнт залишається із тією частиною, яка боїться змін. Таким чином, він передає свою активну частину терапевту з проханням: «Ви можете допомогти мені змінити моє становище?».

Іншими словами, працюючи з клієнтом, який переживає депресивний досвід, важливо бути поруч, опинитися в тому ж місці, де і він. І наші психотерапевти готові опинитися у той час, у тому місці.

У деяких депресивних випадках фахівці працюють виключно на результат. Але основа роботи з депресією - це не є праця безпосередньо на результат, принаймні, це не повинно бути головним фокусом. Тому що клієнт повинен відчути, що психотерапевт з ним, щоб дійсно допомогти, а не щоб відпрацювати кошти, прикрившись лише результатом. З іншого боку, якщо клієнт відчуває зовнішні очікування, він відчуває необхідність їх виправдовувати, бути хорошим та показувати прогрес. Але він гостро переживає невдачу - і це поглиблює його депресію. Про це наші спеціалісти також добре знають.

Тому в роботі з депресивним досвідом важливо не чекати змін, бо коли людина чекає змін, це «кидає» таку людину у стан постійного очікування, а не у процес лікування. Важливо ж відмовитися від очікувань, від думок, що все повинно бути якось по-іншому, легше, простіше. Це напочатку лікування сформує правильний вектор.

Відмова від очікувань має парадоксальний ефект: замість намагань змінити клієнта, наші фахівці просто не залишають його у тому досвіді, в якому він зараз знаходиться. І тоді клієнт інтуїтивно відчуває, що його зустріли «правильно».

ПІДТРИМКА СЕБЕ У БОРОТЬБІ З ДЕПРЕСІЄЮ

Вміння підтримувати самого себе при депресіях – є ключовим аспектом ефективного керування її симптомами та підвищення загального рівня психологічного балансу.

Деякі стратегії самодопомоги, які можуть бути корисними:

 • Спробуйте продовжувати займатися активностями, які раніше або завжди приносили вам задоволення;
 • Підтримуйте зв'язок з друзями, родичами, близькими, навіть якщо це здається важким і недоречним;
 • Регулярно займайтеся фізичною активністю, навіть якщо це лише короткі прогулянки;
 • Стежте за регулярним режимом харчування та сну, підберіть для себе оптимальні та індивідуальні варіанти таких режимів;
 • Спробуйте обмежити вживання алкоголю та уникайте інших наркотиків, оскільки вони можуть загострити симптоми депресії;
 • Не соромтеся ділитися своїми почуттями та емоціями з довіреними людьми. Якщо такої можливості дійсно немає – зверніться но наших фахівців.
 • Пам’ятайте, при депресіях дуже важливо звернутися за допомогою до психотерапевта вчасно.

!!! Якщо у вас з'являються суїцідальні думки, фатальні настрої, або ви просто відчуваєте, що «на межі», то дуже важливо зловити себе на думці, що багато людей по світу зараз також переживають подібні відчуття, і таким чином ви апріорі не одинокі у своїх стражданнях.

Якщо ви це усвідомили, то ось ще деякі дії, які ви можете вжити у подібних ситуаціях:

• Обов’язково розкажіть про свої думки та почуття: комусь з близьких, друзям, або навіть незнайомим людям у соціальних службах. У більшості випадків – така розмова значно полегшує депресивні симптоми та допомагає впоратися з суїцідальними думками.

• Пам’ятайте, що допомога кваліфікованого психолога або психотерапевта – це завжди крок до вирішення проблеми.

• Розгляньте можливість приєднатися до групи підтримки.

• Якщо ви відчуваєте, що знаходитеся в непрямій небезпеці для себе, зверніться за допомогою до служб екстреної допомоги або кризової телефонної лінії.

І самодопомога, і звернення за підтримкою можуть відігравати важливу роль у подоланні депресії та відновленні психологічного здоров'я.

ПРИКЛАД РОБОТИ З ДЕПРЕСІЄЮ

У одній з інтерпретацій психотерапії від наших фахівців, першим етапом є робота з образами, які наповнюють клієнта тим, чого йому могло бракувати у дитинстві. Ми використовуємо різноманітні символи та мотиви, щоб перейти до розморожування емоційних блоків, таких як образа, заздрість, агресія, гнів і т.і. Далі ми активно працюємо над конфліктними ситуаціями, зображаючи їх через певні психологічні мотиви. У потрібний момент ми інтегруємо роботу з тілом і будуємо генограму.

Поступово, ближче до завершення терапії, коли клієнт стає більш впевненим та здатним відстоювати свої межі, розуміє свої емоції та реакції, ми переходимо до роботи над постановкою цілей. Це вже не просто виправлення недоліків, що залишилися з дитинства, але і визначення власних бажань та цілей, не пов'язаних з очікуваннями когось там. На цьому етапі людина відчуває своє «адекватне Я», що й є вагомим кроком на шляху подолання депресивних настроїв.

Кожна сесія терапії унікальна та адаптується до конкретних потреб і особливостей клієнта, адже кожна особистість унікальна та має свої власні шляхи трансформації, росту та самопізнання.

Тому! Давайте не будемо поводитися з депресією легковажно або ідеалізувати її, прикрашаючи яскравими образами креативного та одночасно важкого сьогодення. Замість цього, завжди доречно докопатися до коренів, першопричини депресивних станів, намагаючись максимально зрозуміти ту біль, яку відчувають люди, перебуваючи в цьому стані.

ПІДСУМОВУЮЧИ

Депресія - це серйозний психічний розлад, який може суттєво вплинути на якість життя людини.

Однак існує ряд ефективних методів лікування, включаючи як психологічні, так і медикаментозні підходи. Симптоми депресії можуть варіюватися від легких до важких форм, і кожен випадок потребує індивідуального підходу.

Психологічні методи лікування відіграють ключову роль у боротьбі з депресією. Вони спрямовані на зміну негативних моделей мислення, розвиток стратегій подолання труднощів та поліпшення взаємин з оточуючими. Одним із найбільш поширених методів є розмовна терапія, яка може проводитися як індивідуально, так і у груповій формі під керівництвом кваліфікованих фахівців.

Крім того, існує можливість використання самодопомоги за допомогою спеціальних посібників, веб-сайтів та навіть мобільних додатків від кваліфікованих фахівців, які допомагають людям освоїти навички самодопомоги та саморегуляції. Підборку таких корисних ресурсів ми зробимо вже незабаром.

Серед ефективних психологічних методів лікування депресії слід виділити:

 1. Поведінкову активацію, яка спрямована на підтримку участі у приємних та значущих для людини діяльностях, що сприяє поліпшенню настрою та самопочуття.
 2. Когнітивно-поведінкову терапію, яка фокусується на зміні негативних думок і переконань, що лежать в основі депресії, і розвитку адаптивних стратегій розв'язання проблем.
 3. Інтерперсональну психотерапію, орієнтовану на покращення взаємин з іншими людьми та вирішення конфліктів, які можуть посилювати депресію.
 4. Терапію, спрямовану на розв'язання проблем, яка допомагає людині розібратися в джерелах стресу та навчитися ефективно їх розв'язувати.

Однак, у деяких випадках психологічні методи лікування можуть поєднуватися з медикаментозним лікуванням, особливо при помірній і важкій депресії. Антидепресанти, такі як селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну, можуть бути призначені лікарем для поліпшення стану пацієнта. Важливо зауважити, що прийом антидепресантів не рекомендується без призначення лікаря, і необхідно враховувати можливі побічні ефекти.

При лікуванні депресії враховуються індивідуальні особливості кожного пацієнта, його уподобання та особливості стану. Крім того, важливо пам'ятати, що у дітей та підлітків депресія може проявлятися по-різному, і в таких випадках необхідно приділити особливу увагу до вибору методів лікування.

Отже, ефективне лікування депресії включає в себе комплексний підхід, який включає психологічні та медикаментозні методи, а також врахування індивідуальних особливостей пацієнта. Звернення за допомогою до фахівців та своєчасний початок лікування – це дієвий крок на шляху до подолання депресії.

ТО ЯКИЙ ЛІКАР ЛІКУЄ ДЕПРЕСІЮ?

Куди звернутися за допомогою при депресії? Який спеціаліст краще? Психолог або психотерапевт в Україні? Розпочати лікування у будь-якому випадку буде правильним з візиту до терапевту або до психотерапевту. Завдяки універсальній концепції нашого порталу, всеукраїнські фахівці здатні надати Вам як комплексну форму допомоги при різноманітних проявах депресивних станів, так і забезпечити індивідуальний підхід до пацієнта і його ситуації.