ЯК ЗРОЗУМІТИ, ЩО В ТЕБЕ РОЗЛАД ОСОБИСТОСТІ: ЖИТИ НЕ МОЖНА ЛІКУВАТИСЯ

Фото блог

Знаки припинення розставите самостійно, після ознайомлення з цим посібником по розладам особистості від наших експертів.

«У дитинстві я видумав собі вигаданого друга, але оскільки мій психіатр каже, що він мені більше не потрібен, то він просто сидить у кутку і читає».

Мультфільм Мері і Макс (Mary and Max)

Щоб одразу наголосити на серйозності проблеми розладів особистості, зайдемо з козирів і відповідально заявимо: розлади особистості, про які ми детально поговоримо у цьому матеріалі, спостерігаються приблизно у 9% населення світу, або у кожної 15-ї людини на планеті. І майже у 50% госпіталізованих пацієнтів всього психіатричного профілю… правильно, розлад особистості. Проте, мало хто з них усвідомлює свій стан як патологію, яка потребує медичного втручання. І це є проблемою. Великою проблемою.

Психологи та психотерапевти починають предметну розмову про розлад особистості лише тоді, коли впевнюються, що особливості цього стану є настільки вираженими, жорсткими і дезадаптивними, що заважають життю людини, її роботі, впливають на міжособистісні відносини. Тому діагноз «розлад особистості» роблять лише кваліфіковані фахівці, які представлені у тому числі на нашому порталі.

Та все по черзі. Минаючі складні психотерапевтичні інтерпретації і лікарську термінологію, а також спрощуючи до розуміння пересічного громадянина, розлад особистості - це стійкі патерни мислення, відчуттів, реакцій та поведінки, які призводять до значних страждань або порушень адекватного функціювання. Такі патерни виникають внаслідок взаємодії генетичних та середовищних факторів і можуть послаблюватися, або посилюватися з віком чи під впливом інших факторів. Діагноз розлад особистості встановлюється на підставі клінічних ознак, а лікування розладу особистості включає перш за все психосоціальні терапії та, у окремих випадках, прийом відповідних медикаментів.

Саме тому самостійне лікування розладу особистості, як і самодіагностика розладу особистості, не зможуть принести належного терапевтичного ефекту, на відміну, якщо цим займуться психотерапевти.

У осіб з розладом особистості, які звертаються до нас за допомогою, саме стресовий стан, викликаний наслідками соціально-дезадаптивної власної поведінки, є основною причиною їх занепокоєння і пошуку вирішення цієї проблеми. А зовсім не якийсь дискомфорт або стурбованість щодо їхніх думок, почуттів, реакцій. Таким чином, завдання фахівця полягає в тому, щоб дати пацієнту розуміння того, що саме конкретні риси особистості є коренем його проблем, у тому числі фізіологічних. І таке от зменшення соціальної адаптивності особи дійсно завдає значних незручностей і небезпек як самим особам з розладом особистості, так і оточуючим їх людям.

І по день сьогоднішній не встановлено жодного зв'язку розладів особистості зі статтю, соціальним становищем і расовою приналежністю.

Офіційна медицина виділяє 10 різних типів розладів особистості, а психологи знають також про суміжні типи психорозладів, і кожен з таких характеризується унікальними труднощами у саморозумінні та реакціями на інших людей, на стресові ситуації, на середовище.

Найпростіший спосіб зрозуміти, чи є розлад особистості – простежити за власними (або близької людини) рисами характеру та за тим, якими рисами характеру ви (близька людина) наділяєте оточуючих. Майже всі різновиди розладу особистості передбачають, що людина наділяє інших людей рисами і якостями, які не відповідають реальності, або коли особа з розладом особистості систематично виявляє поведінку, яка призводить до негативних наслідків для самого себе і для оточуючих.

Психотерапія при розладах особистості може допомогти людям усвідомити свою роль у створенні особистих та міжособистісних проблем і допомогти їм змінити свою поведінку, яка викликає ці труднощі.

Лікарські препарати при розладах особистості не спрямовані на пряме лікування хвороби, але можуть допомогти пом'якшити деякі неприємні симптоми.

Риси характеру особистості представляють собою шаблони мислення, сприйняття, реакції та взаємин, які залишаються відносно стабільними протягом тривалого часу. Та деякі люди можуть мати непостійний настрій, а інші можуть бути майже завжди комунікабельними та дружелюбними. Розлади особистості діагностуються як психічні розлади, коли риси характеру стають настільки яскраво вираженими, та не піддаються адаптації, що у людини виникають проблеми з навколишнім середовищем. Такі моделі мислення/поведінки, які психотерапевти називають неадаптивними, можуть викликати значний дистрес як у самих людей з розладами особистості, так і у їхнього оточення.

Нерідко люди можуть помилково вважати, що в них самих або у когось з їх оточення є розлад особистості, коли вони виявляють певні риси особистості в певні моменти. Проте, ще раз: діагностика розладу особистості можлива лише за умови наявності стійких ознак, які відповідають конкретним психіатричним критеріям.

Розлад особистості зустрічається приблизно у 9% населення, переважно в рівній мірі у чоловіків і жінок, хоча деякі типи розладів можуть бути більш поширеними у одної статі. Наприклад, антисоціальний розлад особистості частіше зустрічається у чоловіків.

У більшості людей з розладом особистості це не призводить до серйозних проблем і з часом симптоми можуть ослабувати або навіть повністю зникати. Проте деякі люди можуть стикатися з серйозними соціальними та психологічними проблемами, які тривають протягом всього життя.